Are You New User

540 років тому було завершено найзагадковішу картину в історії людства 19.01.2020

За однією з версій, саме 19 вересня 1478 року майстер поставив останній штрих у роботі «Мона Ліза». Вона досі вважається найзагадковішим полотном усіх часів.

За іншими версіями, творець завершив своє найзнаменитіше полотно десь між 1503 та 1505 роками. Хоча мистецтвознавці вважають, що Леонардо не один раз повертався до картини, додаючи штрихи. Є навіть версії, що він так і не завершив портрет аж до самої своєї смерті.

Дослідження довели, що зображення «Джоконди» складається приблизно з 30 шарів рідкої, майже прозорої олійної фарби. Для такої ювелірної роботи художникові, мабуть, доводилося одночасно з пензлем користуватися і лупою. Тож «Мону Лізу» вважають першою 3D-картиною в історії людства.

Як би там не було, саме «Мона Ліза» вважається найвидатнішим, найвпізнаванішим і найбільш дослідженим витвором мистецтва у світі. Її копіювали частіше, ніж всі інші картини у світі.

Картина ніколи не мала офіційної назви, але у всьому світі відома як «Мона Ліза» (розмовне скорочення він італійського «мадонна» -- шанобливе звернення до заміжньої жінки) або «Джоконда» (обігране прізвище Лізи, яке перекладається як «весела», «грайлива»).

Досі достеменно невідомо, хто зображений на картині. Найпопулярніша версія така: Леонардо прийняв запрошення місцевого купця і чиновника Франческо дель Джокондо намалювати портрет його дружини Лізи, матері трьох дітей, який мав би прикрасити їх новий будинок.

Проте «роль» моделі, з якої написано портрет, надавали й іншим особам. Так, деякі дослідники вважають, що на портреті зображена мати Леонардо. Також «Джоконда» схожа на Катерину Сфорца, одну із найбільш знаменитих жінок італійського Відродження, як і на герцогиню Ізабеллу д’Есте, сучасницю Леонардо.

Є і зовсім спірні версії -- наприклад, що на картині зображений юнак у жіночому одязі. Відома гіпотеза, що Леонардо змалював сам себе та заховав свій автопортрет під жіночим обличчям.

Та головною особливістю картини є художні прийоми, використані Леонардо. Він відмовився від чітких обрисів, які використовувалися у портретах того часу, на користь так званого смуфато-ефекту, завдяки якому створюється «повітряна» перспектива.

Освітлене обличчя виділяється з-поміж прихованим під прозорою фатою волоссям, тіней на шиї і темного димчастого пейзажу. На тлі віддалених гір фігура справляє враження монументальної, хоча формат картини невеликий (77х53 см).

За допомогою фарб і пензля Леонардо створив образ тіла, що дихає, живе. І посміхається. Власне, загадка посмішки Джоконди досі хвилює і звичайних поціновувачів мистецтва, і науковців. Адже посмішка ніби і є, а ніби й нема…

Якщо дивитися безпосередньо на губи, то зображення «посміхається», а якщо погляд відвести трохи вбік, то посмішка «зникає». Дослідники вважають, що художнику вдалося створити ефект «мерехтливої» посмішки завдяки вдалому змішанню кольорів, що дозволило задіяти ефект периферійного зору. Тобто, форма рота візуально змінюється залежно від кута, під яким глядач дивиться на картину. Якщо дивитися прямо (в анфас), то нахил рота спрямований вниз, а при погляді під кутом знається, як кутики рота починають підніматися вгору, створюючи ефект посмішки. Багато художників намагалися повторити таке, але ніхто так і не досяг успіху в цьому.

А останні відкриття вчених взагалі шокували. Результати досліджень з використанням новітніх технологій, проведених фахівцями Лувру методом інфрачервоних вимірів та багатоспектрального сканування, завдяки чому можна побачити нижні шари полотна, показали, що спочатку жінка на картині була в напівпрозорому вбранні, один кінець якого перекинутий через плече. А у Флоренції епохи Відродження одяг з газової тканини носили виключно діти і вагітні жінки. Але початковий варіант картини художник чомусь зафарбував, що кидає сумнів на головну версію – що це був портрет Лізи дель Джокондо.

Словом, знаменита Джоконда досі не відкрила нам своїх таємниць. Тому поспішайте до Лувру – саме в цьому музеї на березі Сени у Парижі зберігається цей шедевр.

Головні новини за добу – в нашій щоденній розсилці y Telegram

Марина МОРОЗ


Джерело статті: “https://expres.online/archive/digest/2018/09/19/308937-540-rokiv-tomu-bulo-zaversheno-nayzagadkovishu-kartynu-istoriyi-lyudstva”

Последнее от

Другие материалы в этой категории:

Проишествия

Редакция