Are You New User

 Основні причини зміцнення гривні 21.05.2020

Під час економічної кризи, в умовах падіння ВВП, гривня зміцнюється, а курс долара — падає.


Основні причини зміцнення гривні 01
Фото:pixabay

Курс української гривні росте другий місяць поспіль. З кінця березня, після того як комерційний курс гривні досяг 28,5 грн/$, українська валюта на 19 травня зміцнилася до 26,6 грн/$.

Об этом сообщает DEDAL

Не дивлячись на карантин та економічну кризу продавців валюти залишається більше, ніж покупців. При цьому Національний банк активно викуповує на міжбанку у свої резерви надлишок пропозиції долара.

За даними інвесткомпанії ICU, якщо у березні чистий продаж валюти з резервів НБУ становив $2,2 млрд, то у квітні він вже купував валюту – сальдо купівлі становило $679 млн. За першу половину травня Нацбанк викупив з ринку ще $476 млн.

Фактично динаміка зміцнення гривні за неповних два місяці становила 6%.

Основні причини зміцнення гривні 02

На графіку чітко простежується девальвацій стрибок гривні в березні.

"Така траєкторія обмінного курсу підтверджує думку, що девальваційний сплеск, який відбувся у березні-квітні був переважно зумовлений психологічними чинниками. Це зокрема, турбулентність на глобальних фінансових ринках, спричинена падінням цін на сировинні товари та розповсюженням коронавірусу", — розповідає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко. — "Також негативний вплив на валютний ринок мали розмови про можливість дефолту України за зовнішніми зобов’язаннями, які ще зовсім недавно точилися у владних колах".

З квітня, після девальвації, гривня почала зміцнюватися. БізнесЦензор розбирався, чому під час економічної кризи, в умовах падіння ВВП, гривня зміцнюється, а курс долара — падає.

Імпорт падає швидше, ніж експорт

Поширення коронавірусної інфекції та карантинні дії різко знизили обсяги споживання товарів та послуг в Україні. А оскільки в Україні висока частка споживчих товарів — це імпорт, то знизились відповідно і його обсяги ввозу в країну.

Окрім того, обвал цін на нафту потягнув за собою вниз і ціни на енергоносії Україні. Відповідно, з огляду на зменшення обсягів імпорту товарів та падіння цін на енергоносії, зменшувався і попит на валюту з боку імпортерів, пояснює Ахтирко.

Водночас на високому рівні були темпи експорту аграрної продукції, залізної руди та IT-послуг, які є основними донорами надходження валюти в Україну.

Таким чоном в Україні склалася ситуація, коли темпи імпорт товарів скорочуються швидше, ніж експорт. За попередніми даними митниці, в квітні імпорт упав на 26%, водночас експорт – лише на 5%.

"Зниження імпорту енергоносіїв і продукції машинобудування, а також стійке зростання експорту продовольчих товарів, залізної руди та ІТ-послуг поки що переважають падіння металургійного експорту. Це зумовило формування в І кварталі профіциту поточного рахунку платіжного балансу в $244 млн (порівняно з дефіцитом у $150 млн у І кварталі 2019 року)" — пояснює Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень інвесткомпанії ICU.

Продаж валютних заощаджень населенням

У квітні через карантин та примусову зупинку економіки населення розпочало продавати валютні заощадження. Так за цей період українці продали банкам на $51 млн більше, ніж купили (було продано $787 млн валюти, а придбано $736 млн).

Водночас загальний обсяг операцій на готівковому ринку в квітні, порівняно з березнем, скоротився в 1,7 рази до $1,52 млрд.

Незначні темпи відтоку іноземного капіталу

Незначний відплив іноземного капіталу зі сторони резидентів в квітні-травні — це ще одна причина зміцнення гривні.

Так в 2019 році та протягом першого кварталу 2020 року іноземні інвестори придбали в Україні облігацій внутрішньої державної позики на $5 млрд.

Пандемія COVID-19 вгамувала апетити спекулянтів до ризику і замість інвестицій в українські облігації частина іноземних інвесторів захотіла продажи ОВДП, однак на низьколіквідному вториному ринку цінних паперів України покупців на облігації уряду не знайшлося.

Як повідомляв БізнесЦензор, з початку березня портфель ОВДП нерезидентів скоротився на 14,3%, або на 18 млрд₴

Наразі незначний попит на ОВДП, які належать нерезидентам, є зі сторони українських банків, які під заставу цих цінних паперів беруть у Національного банку кредити рефінансування.

Прийняття "антиКоломойського" закону

Прийняття банківського "антиКоломойського" закону, за словами Ніколайчука з ICU, це ще одна причина ревальвації гривні.

"Прийняття у Верховній Раді банківського закону, Україна значно наблизилась до підписання програми з МВФ. А це суттєво знизило ризики рефінансування зовнішніх боргів і покращило очікування щодо курсу економічних суб’єктів", — пояснює він.

Як повідомляв БЦ, прийняття "антиКоломойського" закону — основна вимога МВФ для видачі Україні $5 млрд кредиту, оскільки цей закон не дозвить олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову, які підозрюються у виведенні з Приватбанку $5,5 млрд, повернути банк через корумповані українські суди.

Нова кредитна програма МВФ для України розблокує надання нашій державі фінансової допомоги зі сторони країн Євросоюзу та інших міжнародних фінансових організацій.

Квартальна сплата податків експортерами та "айтішниками"

На збільшення пропозиції валюти на міжбанківському ринку суттєво вплинула і квартальна сплата податків підприємствами.

Як пояснює казначей одного з українських банків та автор фінансового telegram-каналу Finstop, під час сплати квартальних податків до бюджету підприємства-експортери та "айтішники" продають валюту для розрахунку з державою, відповідно пропозиція валюти збільшується, а попит на гривню зростає.

UPD. 20 травня завершилася сплата квартальних податків і міжбанк закрився ростом курса долара США до 26,7 грн/$. Крім того, експортери почали отримувати експортне ПДВ, відповідно їм доведеться менше продавати валюти для покриття своїх гривневих витрат. Таким чином, на міжбанку кількість бажаючих продати долар — зменшилась, відповідно курс виріс до 26,8 грн/$.

Що буде з гривнею в травні-червні?

Сергій Ніколайчук з ICU вважає, що курс гривні буде близьким до поточного рівня 26,5 грн/$, коливаючись у діапазоні +/-50 коп/$.

"Травень-червень зазвичай є спокійним періодом, коли не спостерігається суттєвих коливань. Однак, цього року через пандемію не можна використовувати стандартні шаблони. Загальне зниження ділової активності, скорочення переказів від (сезонних) заробітчан, подальший вихід нерезидентів з внутрішнього ринку цінних паперів (додатково через зниження ставки НБУ на початку червня) спричинятимуть тиск на послаблення гривні. Водночас, зниження витрат на закордонний відпочинок та оплату імпортованих енергоносіїв та успішне завершення переговорів по новій програмі з МВФ мають компенсувати ці негативні фактори".

Водночас аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко вважає, що в травні-червні зміцнення обмінного курсу продовжиться.

"Скорочення імпорту продовжується. Якщо буде отримано фінансування від МВФ та інших міжнародних фінансових інститутів, Нацбанк скоріше за все зменшить обсяги викупу валюти, що також сприятиме укріпленню курсу", — пояснює аналітик.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3196581

Читайте БизнесЦензор в Telegram

Джерело статті: “https://biz.censor.net.ua/resonance/3196581/osnovn_prichini_zmtsnennya_grivn”

Последнее от

Похожие материалы (по тегу)

Другие материалы в этой категории:

Проишествия

Редакция