Чи розвіється тютюновий дим до Євро-2012?

0

Поделиться в соц. сетях

В Україні можуть повністю заборонити курити в більшості закритих приміщень, включно з офісами, барами, ресторанами та клубами. Відповідний законопроект, зареєстрований у парламенті у листопаді, рекомендували ухвалити комітет з питань охорони здоров’я та комітет з питань євроінтеграції.

Раніше документ підтримало міністерство охорони здоров’я та українське бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я. А соціологи оприлюднили результати дослідження, згідно з якими переважна більшість опитаних українців вітають такі плани.

Якщо проект закону підтримає більшість депутатів парламенту, то напередодні Євро-2012 Україна, слідом за Великобританією, Францією, Іспанією, Литвою, Норвегією та низкою інших країн, повністю звільнить від тютюнового диму заклади громадського харчування.

Хоча поки що, за словами активістів антитютюнових рухів, у клубах та барах часто не дотримуються навіть чинних правил про поділ залів на зони для курців та некурців.

Не куриш – в клуб не ходи

14 лютого волонтери проекту “Київ без тютюнового диму” та громадської організації “Життя” оприлюднили результати моніторингу двох десятків напопулярніших нічних клубів та дискотек української столиці.

Згідно з їхніми висновками, жоден із обстежених закладів не дотримується діючої вимоги про відведення не менше ніж половини площі тим, хто не курить. У 16-ти з них місць для некурців немає взагалі, у решті – дим вільно поширюється в ті місця, де курити заборонено.

“Похід на дискотеку асоціюється з тим, що ти повністю просмердишся, а повернувшись додому, весь одяг будеш змушений прати чи віддавати до хімчистки. Те ж саме з волоссям. Насправді, я думаю, це не подобається не лише людям, які не курять, а й багатьом курцям”, – переконаний керівник проекту “Київ без тютюнового диму” Тарас Шевченко.

“Коли ми виступаємо у нічному клубі або пабі, то ми, як правило, просимо людей: чим більше ви палите, тим менше ми співаємо й граємо. Тому що це реально важко. Можливо, для курців це нормально, а для людей, які не палять, це справді проблема”, – сказав ВВС Україна учасник гурту “ДахаБраха” Марко Галаневич.

У разі, якщо законопроект, ініційований багатьма депутатами з різних фракцій, ухвалять, поділу на зали для курців та некурців більше не буде – тютюновий дим заборонять у всіх приміщеннях закладів громадського харчування, дискотеках, офісах і житлових будинках.

Власники та керівники закладів вже з насторогою стежать за порядком денним Верховної Ради.

“Я радше проти, ніж за, оскільки з одного боку я розумію, що це може цілком позитивно позначитися на моєму здоров’ї, бо пасивне куріння не менш шкідливе, ніж просто куріння. Але, з іншого, я розумію, що спершу це додасть додаткових проблем, оскільки в країні у нас великий відсоток курців, і дуже складно буде змусити їх не курити в закладі, а виходити на вулицю”, – висловив свою думку ВВС Україна адміністратор розважального закладу в Києві Андрій.

Більшість українців не хоче смердіти димом

84% відсотки українців схвально ставляться до повної заборони тютюну в більшості закритих приміщень. Такими є результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології наприкінці 2011 року. За заборону, в тому числі, висловилися більше половини щоденних курців.

60% відсотків опитаних вважають, що куріння є дуже серйозною проблемою. Відтак, 77% відсотків – за заборону куріння в ресторанах і кафе, 74% не хочуть диму в барах, 88% відсотків проти тютюну на робочих місцях та в офісах.

“У разі ухвалення закону основна відповідальність буде покладена на власників закладів, і це означатиме практичне виконання вимог законодавства і міжнародних зобов’язань України стосовно захисту людей від шкідливого впливу тютюнового диму”, – стверджує один з ініціатоів заборони, голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва.

Автори документа наголошують, що окрім захисту відвідувачів, законопроект спрямований на те, щоб дати право на вільні від тютюну робочі місця працівникам закладів, де зараз курять.

“Ми очікуємо полегшення, бо ті умови, на яких зараз працюють офіціанти, взагалі важко назвати умовами. Тому що приміщення прокурені, і людина лишається фактично без вибору, автоматично піддаючись небезпеці пасивного куріння. А більша частина офіціантів в Україні – це молодь від 18 до 23 років”, – сказав у коментарі ВВС Україна голова правління Київської асоціації офіціантів Олег Онікієнко.

Чимоло закладів вже відмовилися від тютюну. У Києві навіть створили карту кафе та ресторанів без диму, а в перспективі – поява схожої мапи для всієї України.

“Ми не відчуваємо браку відвідувачів, я взагалі вважаю заборону куріння однією з переваг нашого закладу. Значно приємніше сидіти там, де не курять. Багато людей приходять з дітьми. Так, буває, що курці заходять і йдуть, дізнавшись, що курити заборонено. Але є й такі, що виходять курити на вулицю, а всередині приміщення спілкуються, вживають їжу та напої”, – розповів ВВС Україна Андрій Пінчук, власник ресторану “Варенье”, де не курять.

Протоптаною стежкою

Якщо депутати підтримають ініціативу борців проти куріння, Україна стане черговою в низці країн, в яких діє заборона на тютюновий дим в громадських приміщеннях. Однією з останніх до їх числа долучилася Іспанія.

“Світовий досвід доводить, що наслідок заборони куріння у громадських місцях вже після декількох місяців дії – це зниження поширеності в країні гострих серцево-судинних захворювань на 20-40%. Саме так сталося в Ірландії, Англії, Туреччині, Іспанії, які впровадили цей захід,” – розповів голова українського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я Кіз де Йонкере.

Раніше УЄФА заявила, що посилить заходи щодо повної заборони на використання, продаж чи рекламу тютюну на всіх стадіонах, залучених до проведення чемпіонату Євро-2012.

Представники громадських організацій сподіваються, що такі заяви спонукають голову парламенту Володимира Литвина підписати ухвалений у Верховній Раді 22 вересня закон про заборону реклами, спонсорства і стимулювання продажу цигарок.

Як стверджують медики, в Україні щорічно від хвороб, викликаних пасивним курінням, вмирає близько 10-ти тисяч людей, три чверті яких – жінки і діти.

Активісти антитютюнових організацій перконані, що законодавча заборона на куріння в більшості закритих приміщень продовжила б тенденцію до зменшення кількості курців та недуг, викликаних тютюном.

Роман Лебедь, , Київ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.